Męski kapelusz cz. 1
Jeżeli mężczyzna decyduje się na kapelusz, to wybór na pewno nie jest prostą sprawą. Na rynku jest ogromny wybór tego rodzaju nakrycia głowy, a kapelusz powinien być idealnie dobrany, dlatego należy uważać by nie popełnić jakieś gafy. Istnieją pewne zasady, które mogą pomóc nam w podjęciu decyzji. Oto one.
Najważniejsza z zasad jest to by nasz wybór padł na kapelusz o odpowiedniej wielkości, jego proporcje musza być zachowane, musi on pasować do owalu twarzy, ale także wzrostu i postury mężczyzny. Osoby wysokie, dobrze zbudowane o atletycznej budowie ciała powinni wybrać kapelusz z szerokim rondem i wyższą główką, natomiast niscy o drobniejszej posturze powinni zwrócić uwagę na kapelusze o mniejszej średnicy ronda oraz niższej główce. Kolejna zasada mówi o tym, iż formalnie kapelusze należy nosić do ubrań formalnych, biznesowych. Kapelusz powinien pasować o szykowanego i eleganckiego stroju. Musi on być odpowiedniego koloru, pasującego do całokształtu. Do strojów klasycznych i tych bardziej eleganckich na pewno będzie pasował melonik lub homburg, do codziennych garniturów oraz płaszczy należy wybrać mniej formalną fedorę, która w ostatnich czasach znajduje również zastosowanie do strojów codziennych. Ostatnia, ale nie mniej ważna, zasada to etykieta. Zdjęcie kapelusza podczas powitania jest oznaką szacunku i dobrego wychowania, a zwłaszcza podczas konwersacji z kobietą. W przypadku szybkiego przywitania, gdzieś w biegu na ulicy, czyli tak zwanego pozdrowienia, dopuszcza się uchylenie ronda kapelusza. W przypadku powitania mężczyzny wystarczającym będzie dotknięcie palcami krawędzi ronda. Pamiętajmy także, że zawsze w zamkniętym pomieszczeniu kapelusz należy zdjąć z głowy, niezależnie od tego czy wchodzimy do domu, restauracji, hotelu, kwiaciarni czy sklepu mięsnego.
Znając podstawowe zasady „obsługiwania” kapelusza, dobrze by było gdyby mężczyzna potrafił rozróżnić rodzaje kapeluszy. Chyba najbardziej rozpoznawalnym jest fedora. Ten kapelusz zwykle jest wykonany z filcu lub ze skóry, powstał na początku XX wieku, a swoją nazwę zawdzięcza kobiecie – bohaterce sztuki „Fedora”, księżniczce Fedorze Romazowej. Fedora posiada charakterystyczną wklęsłą fałdę wzdłuż główki. Chyba najlepiej będzie wyjaśnić na przykładzie – fedorę nosił min. Indian Jones, Michael Jackson, czy bohaterowie filmu „The Blues Brothers”. Kapelusz ten jest dość uniwersalny i można go nosić do skórzanej kurtki, T-shirtu , dżinsów czy klasycznie do garnituru. Kolejnym rodzajem jest Panama, który tradycyjnie wykonany był z liści palmy jipijapa. Kapelusz ten pochodzi z Ekwadoru, a nazwa przyjęła się podczas budowy Kanału Panamskiego. Zaletą dobrej Panamy jest to, że możemy ją zwinąć w rulon i schować do kieszeni, czy neseseru, a ona nie powinna stracić swojego kształtu. Bardzo często jest ona ozdobiona czarną opaską wokół główki kapelusza. Przykładem osób, które nosiły tej rodzaj kapelusza są byli prezydenci Stanów Zjednoczonych Ameryki – Roosvelt i Truman. Panama pasuje przede wszystkim do strojów jasnych, noszona jest głównie w trakcie lata, bardzo często to lnianych garniturów.
Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów modystycznych królujących w modzie męskiej, już dziś zapraszam do lektury następnego artykułu.
Z całym szacunkiem, ale na zdjęciu podpisanym jako „kapelusz typu Fedora” nie jest widoczny ten rodzaj kapelusza. Widać na nim kapelusz trilby, który pochodzi „genetycznie” od fedory to jednak nią wprost nie jest. Cechą charakterystyczną kapeluszy trilby jest wąskie rondo (znacznie węższe niż w fedorze) z wyraźnie uniesioną do góry tylną częścią, która powoduje opadanie części nad czołem w dół.
Pozdrawiam
Andrzej
Artykuł ma pozytywny przekaz lecz tak jak zauważył Andrzej pojawił się czeski błąd autora w odróżnieniu kapelusza fedora od trilby. Tą różnice można zobaczyć na jednym z polskich sklepów(Sklep Sterkowski) oferujących kapelusze typu trilby i fedora.
Polecam autorowi zapoznać się z podstawowymi informacjami albo chociaż przejrzenia wikipedii i poprawienia powyższego artykułu!
Powodzenia!