Jak wybrać dobre wino?
W życiu faceta bywają niestety smutne momenty, zwane często „specjalnymi okazjami”, podczas których wypicie naszego ulubionego browarka jest wysoce niewskazane. Są to głównie rocznice ślubu, urodziny żony, czy obiady z teściami, podczas których strzelenie sobie piwka jest (nie wiedzieć czemu) po prostu w złym guście.
Przy tego typu okazjach na stole zwykle króluje wino. Zapewne wielu z Was zastanawia się, jak odróżnić dobre wino od kiepskiego i czym należy się kierować aby wybrać to właściwe? Gust, czy też smak, jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego też ciężko wybrać trunek, który odpowiadałby wszystkim osobom przy stole. Jedno bez wątpienia nie podlega dyskusji – rocznik bieżący z pewnością odpada.
Jeżeli jesteśmy zupełnie zieloni w tej kwestii, nie pozostaje nam nic innego jak zastosowanie metody prób i błędów. Z pewnością na początku zdecydowanie więcej będzie tych drugich, jednak aby sprecyzować nasz gust, powinniśmy zacząć od szerszego wachlarzu win, aby z czasem stopniowo go zmniejszać, określając tym samym własne preferencje względem trunku.
Jeżeli natomiast chodzi o kolor wina, powinniśmy trzymać się kilku starych i sprawdzonych zasad. Wino powinno bowiem pasować do spożywanego przy obiedzie mięsa. Jeżeli spożywamy tzw. białe mięso, czyli ryby i wszystkie mięsa w jasnym sosie, należy wybrać wino białe (najlepiej podawać schłodzone). Wszelkie czerwone mięsa natomiast, należy podawać z winem czerwonym.
Kolejną sprawą jest stopień wytrawności wina. Według zasadniczego podziału, wina dzielimy na: słodkie, półsłodkie i wytrawne. W tym wypadku musimy zastanowić się, czy chcemy aby wino uzupełniało smak podawanej potrawy, czy też kontrastowało z nim. Ten wybór również jest bardzo indywidualny i uzależniony od naszych preferencji smakowych.
Sprecyzowanie własnych upodobań względem wina jest więc bardzo czasochłonne. Chcąc skrócić ten czas, możemy np. zorientować się, czy w naszym mieście istnieją sklepy, w których odbywa się regularna degustacja win. Spożycie kilku gatunków w krótkim czasie, zwłaszcza na początku, może być bardzo pomocne przy określeniu własnego gustu.