Palenie cygara
Palenie cygara nie jest taką prostą sprawą. To nie jest zwykły papieros, dlatego istnieją odpowiednie prawidłowości, których nie można pominąć. Każdy gentleman powinien je znać, w związku z tym przygotowaliśmy ten krótki poradnik.
W pierwszym kroku zanim jeszcze zaczniemy palić cygaro należy odpowiednio zadbać o przycięcie. Cygara najlepszych marek z reguły od strony ustnikowej zakończone są specjalnym kapturkiem. Należy go odciąć przy użyciu ostrej gilotyny lub odpowiednio do tego przystosowanych nożyczek. Cygaro należy obciąć na kapturku, około 5 mm powyżej linii styku z pokrywą. Miejsce obcięcia winno być całkowicie otwarte, tak by można było się swobodnie zaciągnąć. Jeżeli na cygarze znajduje się banderola to należy ją zdjąć. Najlepiej jest to zrobić dopiero po wypaleniu około 30% cygara, ponieważ będzie ona odpowiednio rozgrzana i zejdzie bardziej swobodnie. Nie należy zdejmować jej na siłę (najbardziej odpowiednim ruchem będzie wykręcanie) – jeżeli nie zejdzie należy ją zostawić. Kolejnym krokiem będzie przypalenie naszego cygara. Najważniejsze jest by być ostrożnym i nie spieszyć się. Prawidłowo należy przypalać je pod kątem 45 stopni do płomienia, tak by nie przypalić pokrywy. Takie odpalenie pozwoli na równomierne żarzenie się tytoniu. W trakcie odpalania cygaro powinno być w ustach, należy je lekko obracać i lekko się nim zaciągać. Przypalać należy do momentu aż cała krawędź cygara chwyci ogień. Ważne jest również aby płomień, którym przypalamy cygaro był bezwonny.
Palenie cygara ma jedną zasadę. Nie należy się zaciągać – cygarem trzeba się delektować, korzystać
z bogatej kompozycji tytoniowej. W przypadku gdyby cygaro zgasło nie jest to koniec. Dość często gaśnie w ostatniej – trzeciej części. Jest to związane z tym, iż w końcówce gromadzą się naturalne olejki eteryczne i mogą wygaszać żarzący się tytoń. Ponowne podpalenie nie wpływa na smak cygara pod warunkiem, że zostanie zrobione w ciągu jednej godziny od zgaśnięcia. Po tym czasie zacznie tracić walory smakowe, a następnego dnia będzie po prostu niedobre. Przed ponownym przypaleniem należy oczyścić końcówkę cygara (starczy przeciągnięcie po popielniczce) i przypalać tak jak za pierwszym razem. Jeżeli będą problemy niestety należy nico mocniej się zaciągać przez kilka sekund.
Gaszenie cygara również odbywa się przy zachowaniu pewnych zasad. Ważne by popiołu z cygara nie strząsać tak jak w papierosach – musi się nadbudować struktura po strukturze. Jest to świadectwo doskonałości konstrukcji oraz odpowiedniego zwinięcia cygara. Samo zgaszenie cygara jest zależne od dwóch szkół. Jedna mówi, iż należy j zgasić po wypaleniu ¾ długości – ponieważ do tej proporcji wydobędziemy to co najlepsze, aromaty będą odpowiednie, a dalsze palenie spowoduje tylko że cygaro będzie coraz mocniejsze. Druga szkoła mówi, iż cygaro należy zgasić w momencie aż zaczniemy odczuwać na policzkach oraz w ustach uczucie palenia.