Sztuka noszenia zegarka
W dobie zegarków elektronicznych oraz smartwatchy, klasyczne zegarki odeszły do lamusa. Ja twierdzę, że jest to ich szansa. Obecnie kojarzą się z elegancją bardziej niż kiedykolwiek. Należy jednak pamiętać, że nie każdy zegarek jest odpowiedni do każdego ubioru oraz, że nie każdemu mężczyźnie pasuje każdy zegarek.
Istnieje wiele informacji opisujących modne zegarki różniące się od siebie wielkością, wykonaniem oraz co najważniejsze ceną. Wiele branżowych czasopism wskazuje nadto, iż zegarek jest jedyną biżuterią na jaką może sobie pozwolić mężczyzna. Je jestem nieco odmiennego zdania. Może rodzajów męskiej biżuterii nie ma wiele, jednak jest ich kilka – można wymienić chociażby spinki do koszul, bransolety czy pierścienie. Skupiając się jednak na samych zegarkach istnieje kilka istotnych zasad z nimi związanych. Jedną z nich jest to, iż zegarek mężczyzna powinien nosić na lewym nadgarstku. Skąd się wzięła ta zasada? Otóż nie została ona podyktowana jakimiś szczególnymi względami – bardziej stawia się tutaj na praktyczność. Otóż przeważnie koronka, a więc pokrętło usytuowane z boku zegarka służące do ustawiania wskazówek zegarka, znajduje się po prawej stronie koperty. Większość ludzi na świecie jest praworęcznych, więc zegarek na lewym nadgarstku z pokrętłem z prawej strony jest po prostu wygodniejszy w obsłudze. Druga sprawa również wynikająca z wygody jest taka, iż łatwiej jest praworęcznej osobie dokonywać jakichkolwiek notatek, zapisków czy innych prac, gdy ręka nie jest obciążona czasomierzem. Inaczej się to ma w przypadku osób leworęcznych, ale cóż – niestety większość producentów zegarków o nich nie myśli.
Bardzo ważnym punktem dotyczącym sztuki noszenia zegarków jest ich odpowiedni dobór do stroju, jaki mamy zamiar założyć. Wybierając się na eleganckie spotkanie chcemy by nasz cały ubiór był odpowiedni, dlatego też należy zaopatrzyć się w dopasowany zegarek. Jeżeli takiego nie mamy, lepiej nie nosić żadnego. Odpowiednim czasomierzem będzie tutaj zegarek z okrągłą, klasyczną kopertą, w stalowym kolorze dopasowanym paskiem ze skóry w kolorach czarnych lub brązowych. Najlepiej jest dobrać tak zegarek by odpowiednio pasował kolorami do naszych butów oraz spodni (kolory nie muszą być identyczne – mogą być różne odcienie). Jeżeli nosimy spinki przy mankietach to koperta zegarka powinna współgrać z kolorem spinek. W przypadku spotkań mniej formalnych lun przy codziennym trybie pracy możemy sobie już pozwolić na więcej luzu. Odpowiednia będzie duża tarcza oraz ciekawa kolorystyka pasków – nie muszą już być skórzane. W dobrym tonie będzie jednak by w dalszym ciągu zegarek pasował do naszego ubioru. W momencie gdy wychodzimy ze znajomymi na imprezę nie musimy już, aż tak dbać o odpowiednie dopasowanie zegarka. Dowolność ma tutaj znaczenie, a główną funkcją zegarka nie jest już prezencja, a (o zgrozo) pokazywanie czasu. Pamiętajmy. Zegarek jest częścią ubioru. Elegancki mężczyzna, a już na pewno gentleman musi wiedzieć jak go odpowiednio dopasować do ubioru. Na koniec równie ważna zasada. Jeżeli nie mamy odpowiedniego zegarka w eleganckim stylu, lepiej go nie zakładać bo gumowany zegarek sportowy niestety nie będzie pasował do garnituru.