Gentleman na kacu
Można zaryzykować stwierdzenie, że większość mężczyzn zna doskonale ten stan, kiedy wszystko wiruje, oczy ledwo pozwalają się otworzyć, głowa ma za chwilę eksplodować z bólu, a organizm woła o wodę. To stan, w którym nawet mewy głośno tupią, a kurz opada niczym deszcz dzwoniący o rynnę. Kac, zwany także syndromem dnia poprzedniego, to niechciane, nielubiane i zwalczane na wszelkie możliwe sposoby zjawisko towarzyszące bogato zakrapianej alkoholem imprezie.
Jak mądrze i z głową bawić się, by następny dzień nie był dniem straconym, przebolałym i pełnym obietnic typu „nigdy więcej!”? Oto kilka rad, które mogą pomóc w walce z tym nierównym przeciwnikiem.
Po pierwsze należy pamiętać o starej, mądrej zasadzie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Należy pamiętać, że myśląc o kacu, łatwiej się mu zapobiega, mniej, wolniej i mądrzej pije. Jeśli nie będzie możliwe jego uniknięcie, to przynajmniej jest szansa, że będzie on bardziej znośny. Ważne jest także, by nie pić na pusty żołądek. Im więcej się zje, zwłaszcza potraw tłustych, tym wolniej i lepiej alkohol zostanie rozłożony i strawiony.
Co ciekawe, badania nad alkoholem i jego skutkami pokazują, że im ciemniejszy trunek się pije, tym bardziej boli głowa. Zatem jeśli tylko jest możliwość wyboru, należy pić jak najjaśniejszy alkohol. W ciemnych alkoholach zawarte są garbniki i niewielka domieszka alkoholu metylowego.
W trakcie imprezy zaleca się także picie soków, wody czy innych niealkoholowych napojów. Pomogą one w walce z odwodnieniem, które następnego dnia może bardzo dać się we znaki.
Kolejną mądrą zasadą jest bezpieczna pozycja spania. To bardzo ważne, gdyż liczba zgonów wynikłych z udławień m.in. wymiocinami, jest dość duża. Najlepiej położyć się na brzuchu lub boku. Pomoże to odpowiednio zwentylować i odprowadzić na zewnątrz to, co nie chce być strawione.
Jak już pisano powyżej, nie wolno doprowadzić do odwodnienia organizmu. Niedobór ważnych składników mineralnych czy elektrolitów powoduje, że organizm gorzej i wolniej dochodzi do siebie. Najlepiej więc, o ile świadomość na to pozwoli, wypić wodę mineralną lub sok pomarańczowy tuż przed snem. Jeśli nie było takiej możliwości, to wypić trzeba co najmniej szklankę niegazowanej wody mineralnej zaraz po przebudzeniu.
Koniecznie trzeba także zapobiegać hipoglikemii czyli drastycznemu spadkowi poziomu cukru we krwi. Objawy tego stanu są doskonale znane: drżenie rąk, brak koncentracji, zmęczenie. Żeby uniknąć tych nieprzyjemnych skutków należy zjeść łyżeczkę miodu lub wypić sok pomidorowy. Dostarczenie do organizmu glukozy pomoże w walce z kacem.
W tej nierównej walce pomogą także tabletki przeciwbólowe. Kac to przede wszystkim ból głowy, który zmienia dzień w koszmar. Zaleca się zastosowanie rozpuszczalnych tabletek typu ibuprofen czy aspiryna. Odradza się leki oparte o paracetamol, ponieważ obciążają one wątrobę. Na kaca zaleca się także witaminę C i B oraz magnez.
Na rynku dostępne są także różne specyfiki mające na celu złagodzenie skutków dnia następnego. Należy jednak pamiętać, by zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania i postępować zgodnie z zaleceniami. A najlepiej to po prostu pić z umiarem.