Gentlemanie nie daj się chorobie!
Umieralność mężczyzn w Polsce jest wyższa niż kobiet. Skąd to wynika? Przyczyn jest wiele, a zmieniają się one w zależności od wieku. Dlatego tak ważna jest świadomość, jaki rodzaj zagrożenia w jakim wieku najbardziej zagraża gentlemanowi. Wiąże się to oczywiście z odpowiednią profilaktyką, trybem życia oraz zestawem obowiązkowych badań, które pomogą zapobiec lub wcześniej wykryć daną chorobę. Oto krótki przegląd najczęstszych chorób, jakie dotykają panów w różnym wieku, a których nie wolno nikomu lekceważyć.
Jeśli pod lupę weźmie się wiek mężczyzny, to młodzi panowie najczęściej umierają w wyniku zewnętrznych przyczyn, czyli wypadków (niestety przodują te samochodowe) i samobójstw. Panowie w poważniejszym wieku natomiast najczęściej opuszczają ten świat w wyniku chorób układu krążenia i nowotworów złośliwych.
Do chorób układu krążenia zalicza się przede wszystkim miażdżycę, która może powodować zawały serca czy bardzo groźne udary, a nawet amputację nogi. Niestety, ta podstępna choroba ujawnia się dopiero właśnie podczas wskazanych „efektów”. Miażdżyca może rozwijać się po cichu przez lata, nie dając wyraźnych, niepokojących sygnałów. Te, które się pojawiają, najczęściej są lekceważone przez chorego. Do takich objawów zalicza się brak koncentracji, bóle i obrzęki nóg, szybkie męczenie się. Niestety, panowie często nie przykładają wagi do pomiaru cholesterolu i odpowiedniego trybu życia i diety. Stąd właśnie co roku właśnie miażdżyca zwycięża w tym niechlubnym i smutnym rankingu chorób, które zbierają największe „żniwo” wśród chorych mężczyzn.
Drugą przyczyną zgonów mężczyzn są nowotwory złośliwe. Najczęstszymi, śmiertelnymi nowotworami złośliwymi są rak płuc, jelita grubego, gruczołu krokowego (prostaty) i żołądka. Jak pokazują statystyki, najbardziej narażeni na śmierć z tytułu nowotworu złośliwego są mieszkańcy wsi. Wynika to za pewne z faktu, iż świadomość konieczności wykonywania badań profilaktycznych jest w miastach dużo wyższa niż wśród mieszkańców wsi. Dodatkowo dostępność do badań, czy generalnie do opieki medycznej, w miastach jest lepsza. Wciąż jednak panowie niechętnie chodzą do lekarzy i się regularnie badają.
Do dalszych przyczyn większej śmiertelności mężczyzn niż kobiet zalicza się wspomniane już wypadki drogowe, choroby układu trawiennego czy oddechowego.
Dla gentlemana dbającego o siebie nie ma wymówek i odkładania w nieskończoność wykonywania regularnie badań profilaktycznych. Szczególnie ważne są one, gdy mężczyzna dostrzega dłuższe wahania wagi ciała, przewlekłe lub powtarzające się bóle głowy, kończyn czy organów wewnętrznych. Wykonanie podstawowych badań diagnostycznych może nie tylko pomóc zdiagnozować stan organizmu mężczyzny, ale i niejednokrotnie uratować życie.