Noworoczne postanowienia – jak w nich wytrwać?
Każdy mężczyzna przynajmniej raz obiecywał sobie, że od nowego tygodnia, miesiąca czy roku będzie coś robić lub czegoś nie robić. I tak można na przykład rzucać palenie, zacząć regularnie chodzić na siłownię czy basen albo zapisać się na jakiś kurs. Oczywiście najpopularniejsze są postanowienia noworoczne, jako że najłatwiej jest obiecać sobie coś przy zmianie roku – jego symboliczne zamknięcie i huczne otwarcie nowego jest bardzo przydatne psychice do podjęcia próby zaakceptowania nadchodzącej zmiany. Jednak praktyka jest zupełnie inna.
Jak bowiem przedstawiają coroczne badania dotyczące postanowień noworocznych i ich dotrzymywania, człowiek wytrzymuje ok 30 dni w swoich postanowieniach. Potem jest coraz trudniej, aż do zaniechania zmiany. Co jest więc kluczem do wytrzymania w swoich nie tylko noworocznych postanowieniach?
Przede wszystkim konsekwencja, o której wszyscy wiedzą. Jest ona podstawowym elementem niezbędnym do wdrożenia zmiany na dłużej. Mimo to jest to najsłabszy punkt planu pod tytułem „postanowienie noworoczne”. Jak pokazują badania, ludzie nie rodzą się z umiejętnością bycia konsekwentnym. Jest to cecha wytrenowana, wyćwiczona. Dlaczego zatem niektórym jest łatwiej być konsekwentnym w realizacji postanowień? Każdy człowiek ma pewne mechanizmy ułatwiające mu realizację planów. Dlatego ważne jest, aby postanowienie przeformułować w cel i zbudować do niego logiczny i realny do realizacji plan działania.
Plan pomaga konsekwencji w bardzo prosty sposób. Sekretem jest wyznaczenie daty, zrobienie listy zakupów, dokładne zaplanowanie działania. Określając czas, że na przykład od następnego wtorku zaczyna się chodzić na siłownię, pomoże zrealizować postanowienie. Takie sformułowanie jest zobowiązaniem, a każdy gentlemen chce swoich zobowiązań dotrzymywać.
Razem z konsekwencją idzie w parze upór. Dlatego warto na chłodno zracjonalizować postanowienie noworoczne poprzez np. przypomnienie sobie negatywnych konsekwencji palenia papierosów przy chęci ich rzucenia lub widzieć świetne ciało po konsekwentnym chodzeniu na siłownię i trenowaniu.
Ważnym elementem jest także wsparcie. Jeśli podzieli się z najbliższymi postanowieniem noworocznym, trudniej jest się z jego niedotrzymania później tłumaczyć. Dodatkowo, gdy postanowieniem jest np. regularne bieganie, dobrze jest znaleźć sobie kogoś, kto będzie w bieganiu towarzyszył.
Do walki o realizację postanowienia noworocznego przydaje się przypominanie sobie o tym. Jest to o tyle ważne, że często umysł płata figla poprzez wypieranie lub zapominanie o postanowieniu. Jest to naturalny proces, gdyż umysł ludzki nie lubi takich zmian. Dlatego warto sobie ustawić np. powiadomienie w telefonie lub przyczepić kartkę z przypomnieniem w widocznym miejscu.