Profesja – Barber
Barber to osoba, która w głównej mierze zajmuje się strzyżeniem, goleniem i stylizacją włosów i bród męskiej części społeczeństwa. Czy jest to fryzjer? Można tak powiedzieć, jednak za pojęciem barber kryje się coś więcej. Co to ma wspólnego z byciem gentelmanem? Ma i to wiele.
Miejsce w którym pracuje barber najczęściej nazywane jest „barber shop”. Bardzo często nie jest to tylko miejsce, w którym można się ostrzyc.
W wielu przypadkach jest to miejsce, w którym można przeprowadzać wszelakiej maści debaty, jest to miejsce w którym odbywają się dyskusje o aktualnych wydarzeniach. Kiedyś barber nie zajmował się tylko strzyżeniem, w jego portfolio znajdowały się również zabiegi dentystyczne czy np. spuszczanie krwi. Jednak wraz z wynalezieniem bezpiecznych maszynek wielu przedstawicieli tego zawodu przerzuciło się już głównie na „obsługę” męskiego owłosienia. Czy się różni barber od „zwykłego” fryzjera? Otóż głównym zajęcie fryzjera jest strzyżenie i układanie włosów. Barber natomiast to osoba zajmująca się męskim pilingiem, skracaniem włosów i brody jak i jej goleniem. Można powiedzieć, że barber to pojęcie szersze (chociaż dotyczy tylko mężczyzn). Jak przetłumaczyć słowo barber na nasz ojczysty język? Najczęściej używa się porostu pojęcia „męski fryzjer”, chociaż nie jest one trafione. Chyba najbardziej odpowiednią formą jest „cyrulik”.
Historia tej profesji sięga już starożytności. W starożytnym Egipcie osoby zajmujące się tą profesją były niezwykle szanowane. W starożytnej Grecji mężczyźni korzystali z usług barberów na rynku (agora), które było również miejscem wszelakich dysput. W wiekach średnich prócz strzyżenia udzielano usług spuszczania krwi, wyrywania zębów, drobnych zabiegów, „stawania baniek”. W XIX wieku w Stanach Zjednoczonych tym zawodem zajmowali się najczęściej afro amerykanie. W 1893 roku w Chicago powstała pierwsza szkoła barberów. Odniosła niezwykły sukces, a jej adepci byli profesjonalistami w swoim zawodzie. W 1974 roku przeprowadzono wywiad z profesjonalnym barberem – Samem Mature, który powiedział, że mężczyźni do fryzjera chodzą co kilka tygodni, a do barbera zapisują się na dwa miesiące wcześniej, a nawet chodzą regularnie co tydzień. To pokazuje jaki klimat tworzą przedstawiciele tej niesamowitej profesji.
Współczesny barbering nawiązuje do przeszłości. Stylowe krzesła, drewniane meble, brzytwy, zdjęcia na ścianach i lustrach – to wszystko tworzy niesamowity klimat. Klimat, który obecnie przyciąga coraz więcej klientów. Z reguły kobiety nie mają tam czego szukać – jest to typowo męskie zajęcie i skierowane tylko dla mężczyzn. Trzeba pamiętać jedno – często nić porozumienia jaka powstaje między barberem a klientem, jest niezrozumiała dla kobiet, dlatego jeżeli wybierasz się do barber shop’u to nie zabieraj ze sobą swojej drugiej połówki.
Barbering staje się coraz bardziej popularniejszy w naszym kraju. Wielu mężczyzn docenia profesjonalizm wykonawców tego zawodu i nie wyobraża sobie już powrotu do „zwykłego” fryzjera. Należy pamiętać, iż do dobrego barbera czeka się kilka tygodni dlatego zawczasu należy się umówić.